Slováci môžu cestovať bez víz do 13 krajín sveta

Finančná a poradenská spoločnosť Arton Capital uskutočnila prieskum "pasovej sily". Najmenej problémov s cestovaním po svete majú Američania a Briti, Slováci skončili hneď za Českou republikou na 10. tej priečke.

Bez víz alebo s miernym vízovým režimom, cestujú najľahšie držitelia pasu Spojených štátov amerických a Spojeného kráľovstva. Z krajín EÚ sú na tom po Britoch najlepšie Nemci a Francúzi. Občania Slovenskej republiky obsadili desiatu priečku. Prieskum, ktorý uskutočnila globálna finančná a poradenská spoločnosť Arton Capital a o ktorom v piatok informoval holandský spravodajský server DutchNews.nl, naznačil, že podľa tzv. indexu pasovej sily majú najmenej problémov s cestovaním po svete držitelia amerických a britských pasov - môžu bez problémov navštíviť 147 štátov sveta.
Hodnotenie je založené na počte krajín, ktoré držitelia pasov môžu navštíviť bez víz alebo kde môžu ľahko získať vízum po príchode. Za USA a Britániou boduje "sila pasov" Nemecka, Južnej Kórey a Francúzska (145 krajín), nasledujú Taliansko a Švédsko (144), potom Holandsko (143).
Občania Slovenska a Poľska môžu bez problémov navštíviť 137 krajín sveta (10. priečka), z krajín Vyšehradskej štvorky sú na tom o jednu priečku a jednu krajinu lepšie Česi a Maďari. Všetky členské krajiny EÚ sú v prvej dvadsiatke indexu pasovej sily, najhoršie z nich je na tom Chorvátsko (19. priečka), ktorého občania môžu bez víz navštíviť 124 krajín. Po vstupe do EÚ si polepšili Rumunsko (128 krajín) a Bulharsko (131 krajín).
Občania Ruskej federácie môžu cestovať bez víz do 98 krajín sveta (35. priečka) a Ukrajinci môžu bez vízovej povinnosti odísť do 96 krajín (37. pozícia).
Posledné 80. miesto s možnosťou vycestovania do 28 krajín obsadili: Južný Sudán, Šalamúnové ostrovy, Palestínske územia, Svätý Tomáš a Mianmarsko.

Zdroj: 
http://money.cnn.com/2015/04/17/news/worlds-most-powerful-passports/index.html?sr=fbmoney041715passports1030story