Tipy a triky

Cena letenky sa môže odvíjať od rôznych faktorov. My Vám ponúkame viacero užitočných rád, ktoré Vám pomôžu s výberom a veľakrát aj uľahčia rozhodovanie.

  • SKORÝ NÁKUP (advance purchase) – pri objednávaní leteniek neplatí pravidlo Last minute. Ceny leteniek sa odvíjajú od mnohých faktorov, ako napríklad: kapacity lietadla, cenovej stratégie prepravcu a termínu odletu. Odporúčame preto zabezpečiť si letenku v najskoršom možnom termíne.
  • TERMÍN ODLETU (season) – na základe dlhodobých štatistík predaja letecké spoločnosti každoročné zvyšujú ceny leteniek na lety v tzv. vysokej sezóne (prázdniny, náboženské sviatky, koniec roka) a zároveň znižujú počet leteniek na najvyhľadávanejšie typy letov (diaľkové lety cez víkend, obchodné lety, lety začiatkom a koncom týždňa). Vhodným naplánovaním a posunutím letu je možné ušetriť značnú časť z ceny letenky.
  • PREPRAVCA (carrier, airline) – pri výbere prepravcu (nízkonákladová spoločnosť alebo klasická spoločnosť) treba dôkladne zvážiť všetky informácie a poplatky, ktoré sú spojené s danou leteckou spoločnosťou. Môže sa stať, že cena letenky nízkonákladového prepravcu je na začiatku značne nižšia ako cena klasického prepravcu, ale po pripočítaní všetkých doplnkových poplatkov sa bude líšiť v minimálnej sume alebo sa bude rovnaká. V tomto prípade stojí za zváženie aj úroveň poskytovaných služieb a komfort počas cesty.
  • DĹŽKA POBYTU (minimum and maximum stay) – dĺžka pobytu aktívne ovplyvňuje cenu letu. Najvyššie ceny sú pri letoch so spiatočnou cestou do 24 hodín a pri letoch s dlhým pobytom v destinácií (3, 6, 12 mesiacov).
  • FLEXIBILITA – so samotným výberom letenky je vhodné zvážiť možnosť zmeny alebo zrušenia letu z dôvodu neočakávaných udalostí. Pri najlacnejších letenkách je táto možnosť absolútne vylúčená, no drahšie letenky poskytujú priestor na prípadné zmeny. Pri neflexibilných letenkách existuje možnosť zakúpenia cestovného poistenia aj s rozšírením o poistenie storna letenky.
  • KOMBINÁCIA PREPRAVCOV – pri kombinovaní prepravcov často dochádza k neúmernému predraženiu letenky. Je preto vhodné kombinovať prepravcov so vzájomnou aliančnou dohodou alebo zvoliť výhodné jednosmerné letenky. Dôležitý faktor pri kombinovaní prepravcov zohráva aj časový horizont jednotlivých letov.
  • PRIAME LETY (direct flights) – rozdiel v cene je značný hlavne pri diaľkových letoch. Výhodou je neexistencia rizika nestihnutia prípoja, straty batožiny, ako aj problémov pri prípadnej zmene letenky.