Neskutočný Laos a relax na Phukete

Neskutočný Laos a relax na Phukete

Laos je krajina s bohatou históriou, ktorá je ale vo svete zatiaľ stále menej známa. Leží tak trochu stratený uprostred nekonečných hôr severnej Indočíny v končinách, kde život v zapadnutých dedinách má doteraz historickú príchuť. V 19. storočí ho okupovali Francúzi a začlenili Laos do nimi kolonizovanej Francúzskej Indočíny spolu s Kambodžou, Vietnamom a časťou Thajska. V 70. rokoch 20. storočia sa k moci dostal aj tu komunistický režim. Nastala pre krajinu ťažká doba a časy vietnamskej vojny. Od roku 1991 je Laos demokratickou republikou. Postupne sa ekonomicky spamätáva a jeho krásy a bohatú históriu čoraz viac začínajú objavovať aj turisti.
Ostrov Koh Samui patrí právom medzi najkrajšie ostrovy Thajského zálivu. Rozprávkové pláže spolu s miestnou výnimočnou gastronómiou sú zárukou dokonalého oddychu a relaxu.


Termín zájazdu: v mesiacoch november - apríl

Trvanie cesty: 14 dní alebo podľa vlastného výberu


Čo všetko zažiješ:

Luang Prabang – Ban Long Lao – vodopád Kuang Si – Vang Vieng – Vientiane – Don Khong – Si Phan Done a rieka Mekong – Pakse – Phuket

Program cesty:

1. DEŇ
Odlet a noc strávená v lietadle

2. DEŇ
Príchod do Laosu a Luang Prabang. Mesto bolo silne ovplyvnené Francúzskom a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa na polostrove tvorenom Mekongom a riekou Nam Khan. Luang Prabang je ideálnym miestom na odpočinok, aktívne výlety a spoznanie lokálnej gastronómie. Je plné nádherných koloniálnych víl, výborných reštaurácií, kaviarní a budhistických chrámov.

3. DEŇ
Po raňajkách sa vydáme na rannú plavbu po rieke Mekong k jaskyniach Pak Ou. Z jaskýň je to len kúsok do dedinky Ban Xang Hai, kde sa dozvieme viac o výrobe LauLao (laoská whisky) a LauHai (laoské víno). Po obede si urobíme prehliadku tých najdôležitejších častí mesta Luang Prabang. Začneme s Kráľovským palácovým múzeom, ktoré bolo postavené v roku 1904 počas francúzskej koloniálnej éry pre kráľa Sisavanga Vonga a jeho rodinu. Navštívime chrám Wat Xiengthong ako predstaviteľa klasickej laoskej architektúry. Pri západe slnka vystúpame na kopec Phousi, aby sme si pri posledných lúčoch svetla mohli vychutnať nádherný panoramatický výhľad na toto mesto. Noc v Luang Prabang.

4. DEŇ
Čaká nás skoré ranné (05:30) a uvidíme populárny rituál mníchov v šafranových rúchach kde od miestnych ľudí dostávajú vo forme almužny ryžu a iné dary. Odtiaľ sa vrátime späť do hotela na raňajky. Po raňajkách vyrazíme objaovať jedinečnú vidiecku krajinou s ryžovými terasami a ananásovými poliami. Navštívime Ban Long Lao - dedinu kmeňa H'mongov, ktorá má úplne inú kultúru, zvyky a jazyk ako zvyšok Laosu. Z dedinky sa vydáme na dva a pol hodinový trek cez les a džungľu, ktorý nás dovedie k jaskyni Hermit a známemu vodopádu Kuang Si. Tu si dáme krátky obedňajší relax, okúpeme sa vo vodopáde alebo vylezieme na jeho vrchol. Večer ešte stihneme západ slnka nad Mekongon.

5. DEŇ
Po raňajkách odchádzame z hotela a presúvame sa privátnym autom do Van Vieng (6 hodín). Je to malé očarujúce mesto na brehu rieky Nam Song zasadené do krasového horského systému. Tu navštívime ekologickú organickú farmu kde sa zoznámime s prírodnými materiálmi a tradičnými metódami pestovania plodín, chovu zvierat bez použitia chemikálií alebo umelých hnojív. Z farmy sa presunieme do hotela.

6. DEŇ
Deň začneme v dedine Khmu severne od Vang Vieng. Odtiaľto sa po prúde rieky Nam Song dostaneme na kajakoch k jaskyni Tham Jang. Miestni obyvatelia narazili na tieto jaskyne počas občianskej vojny keď hľadali útočisko hlboko v lese. Hneď neďaleko sa nachádza aj najkrajšia a najznámejšia vápencová jaskyňa v celej krajine s názvom Tham Phoukham. Zaujímavosťou je, že pred jaskyňami sa nachádza malý prírodný bazén s názvom Modrá lagúna, kde sa môžeme kúpať a osviežiť od horúčavy. Do hotela sa vrátime podvečer. Noc vo Vang Vieng.

7. DEŇ
Po raňajkách sa autom vydáme na 4 hodiny dlhú cestu do Vientiane - hlavného mesta Laosu. Vientiane patrí medzi klasické indo-čínske mestá, ktoré očaria návštevníka exotickými pohľadmi, so zaujímavou kombináciou laoských, thajských, čínskych, vietnamských, francúzskych, amerických a sovietskych vplyvov. Navštívime najzaujímavejšie miesta: Wat Si Saket, Haw Phra Kaew a Pha That Luang. Je to obrovská zlatá stupa, ktorej jasný odraz silno kontrastuje s modrou oblohou nad mestom. A nakoniec vystúpime na Arc De Triomphe, Patuxai.

8. DEŇ
Po skorom rannom odchode z hotela vo Vientiane sa letecky, približne hodinovým letom, dostaneme na juh Laosu do oblasti Pakse. Tu si v blízkosti thajských hraníc pozrieme khmérsky
chrám Wat Phou spolu so zrúcaninami majestátneho predangkoriánskeho chrámového komplexu z 10. storočia. Práve on je hlavným dôvodom prečo tu toto chrámové miesto vzniklo. Ide o prírodný symbol hinduistického boha Šivy. Po prehliadke sa autom (približne 2 - 3 hodiny) presúvame na Don Khong, najväčší ostrov na rieke Mekong, tesne k hraniciam s Kambodžou kde v hoteli strávime noc.

9. DEŇ
Veľmi aktívny deň. Po raňajkách v hoteli sa vydáme preskúmať oblasť známu ako 4000 ostrovov (v lokálnom jazyku Si Phan Done). Počas obdobia dažďov na svojej trase 4350km z Tibetu dosahuje rieka Mekong v južnom Laose šírku 14 km a vytvára tisíce malých ostrovov. My podnikneme v tejto oblasti plavbu loďou na ostrov Done Son, aby sme nahliadli do tradičného životného štýlu rybárov. Pokračovať budeme na ostrov Done Khone kde si prezrieme historickú železnicu z roku 1897. Tá slúžila na prekonanie masívnych perejí rieky a transport tovaru do Kambodže. Uvidíme tu aj dva jedinečné vodopády, najväčšie na rieke Mekong - Liphi a Khone Phapheng. Neskôr sa presunieme do mesta Pakse kde strávime noc.

10. DEŇ
Po raňajkách odchod z hotela a presun na letisko v Pakse a letecký presun na thajský Phuket do rezortu za oddychom.

11. DEŇ / 12. DEŇ
Oddych v rezorte a poznávanie ostrova Phuket

13. DEŇ
Podvečer odchod z hotela, presun na letisko a let domov s prestupom

14. DEŇ
Príchod domov

Ubytovanie:
Počas celého zájazdu je ubytovanie zabezpečené v 3* hoteloch a na Phukete to bude 4*.
Všetky hotely majú ideálnu polohu a veľmi ochotný personál. V ich okolí sa nachádzajú zmenárne, potraviny, reštaurácie a stanovištia taxíkov. Štandardný čas check-inu je o 14:00 a check-out je do 12:00. V prípade, že to bude potrebné, batožinu si vždy môžeme nechať v strážených priestoroch na recepcii. Hotely ponúkajú aj služby práčovne v prípade potreby.

Lety:
Preferujeme lety s kvalitnými spoločnosťami. Najviac využívame letecké spoločnosti Emirates, Qatar Ariways, Thai Airways, Austrian Airlines, Bangkok Airways a lokálne spoločnosti premiestne prelety.

Cena zájazdu: 
2565.00€ (pri obsadení izby dvoma osobami a skupine min. 6 osôb)Cena zahŕňa:
» všetky mezdinárodné a lokálne lety vrátane letiskových poplatkov
» hotel 3 noci v Luang Prabang, 2 noci vo Vang Vieng, 1 noc vo Vientiane, 1 noc v Don Khong, 1 noc v Pakse, 3 noci v rezorte na Phukete
» raňajky (v prípade, že nie je nutný veľmi skorý odchod z hotela)
» slovenského sprievodcu a miestneho anglicky hovoriaceho sprievodcu v Laose
» profesionálneho šoféra a privátny transfer klimatizovaným autom
» poplatky na všetky miesta v Laose, ktoré sú súčasťou programu

Cena nezahŕňa:
× prípadné fakultatívne výlety nad rámec programu
× víza do Laosu (35USD)
× prepitné
× stravu okrem raňajok
× cestovné poistenie

Itinerár zájazdu

Mám záujem

* Odoslaním formuláru dávam súhlas na spracovanie osobných údajov

Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že stránky prehliadate, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať. Viac informácií